Brexit įvedimas

Dauguma lietuvių yra spėję Jungtinę Karalystę praminti savo antraisiais namais, tad šiemetiniai pokyčiai po įsigaliojusio Brexit privertė suklusti ne vieną su šia šalimi savo gyvenimą susiejusį lietuvį. Įžengus į 2021 metus, Jungtinė Karalystė mums tapo trečiąja šalimi, o tai reiškia, kad kiekvienas turime išmokti prisitaikyti ir prie naujų siuntų gabenimo taisyklių. Tačiau ką daryti, kuomet internetinėse platybėse informacijos tiek daug, o ją suprasti nėra lengva?

Jungtinė Karalystė visada tarp lietuvių buvo viena populiariausių siuntų gabenimo krypčių. Dėl to šiandien kiekvienas lietuvis, branginantis užmegztus tarptautinius santykius su šia šalimi, yra paskatintas kuo greičiau mokytis. Siekdami pagelbėti, dalijamės 3 svarbiausiais pokyčiais, į kuriuos būtina atsižvelgti gabenant siuntas kryptimi Lietuva-Jungtinė Karalystė.

Pirmas žingsnis – deklaracijos pildymas

Nors seniau siuntas galėjome drąsiai siųsti kairėn ir dešinėn, nuo šiol turime pasirūpinti ir į Jungtinę Karalystę siunčiamų prekių arba daiktų muito deklaracija – nesvarbu, ar tai būtų komercinio pobūdžio siunta, ar dovana jūsų artimajam. Tuo tarpu siunčiant laiškus, dokumentus ar kito pobūdžio rašytinę korespondenciją, deklaracijų pildyti nereikės.

Gabenami daiktai ir prekės tarp Lietuvos bei UK nebus draudžiami ar ribojami, jeigu šių vertė neviršys 1000 Eur. Jie galės būti deklaruojami specialiomis pašto muitinės CN 22 bei CN 23 deklaracijomis. Tuo tarpu viršijus siuntos vertę, ši bus registruojama pagal standartinę muitinės deklaraciją.

Tačiau tai tik pereinamasis laikotarpis – nuo liepos mėnesio pradžios importo deklaracijos bus privalomos nepriklausant nuo jų vertės ar pobūdžio.

Metas pasakyti Sveiki papildomiems mokesčiams

Apie rimtus dalykus, kalbama rimtai. Vienas iš jų – papildomi mokesčiai. Nuo šių metų prekėms, kurios nėra importo mokesčių lengvatų objektas, prie siuntų gabenimo prisidėjo importo muito, PVM bei akcizo mokesčiai.

Pasitikus liepos 1 dieną, bus sulaukta ir daugiau pokyčių. Iš Jungtinės Karalystės atsiųstos pašto siuntos, išskyrus tas, kurių vertė mažesnė nei 22 Eur, bus apmokestinamos importo PVM. Jei prekių vertė viršys 150 Eur, prie importo PVM dar gali prisidėti ir importo muitas, tiesiogiai priklausantis nuo siunčiamų prekių pobūdžio ir prekių kilmės šalies.

Naujieji mokesčių pokyčiai bus svarbūs ne tik verslininkams. Iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą keliausiančios dovanos artimiesiems nuo liepos mėnesio taip pat bus apmokestinamos importo PVM, jeigu jų vertė viršys 45 Eur, taip pat importo muitu, jei prekių vertė viršys 150 Eur.

„Kadangi dėl šių pokyčių Europoje pranašaujami ilgiau užtruksiantys siuntų gabenimai, nerimaujantys „Venipak“ klientai jau dabar yra nukreipiami į bendrovės partnerius, kurie pasirūpina papildomu siuntos draudimu, kurio suma siekia 1 proc. nuo siuntinio vertės. Nors investicija gali pasirodyti maža, tai pokyčių metu tai gali padėti išvengti netikėtų rūpesčių.“

Justas Šablinskas, Venipak generalinis direktorius

Prisijaukinkime EORI kodą

Nuo šiol siunčiant siuntas tarp Lietuvos ir Jungtinės Karalystės bus reikalingas EORI kodas. Jeigu apie jį anksčiau neteko girdėti, neišsigąskite. EORI – tai ekonominių operacijų vykdytojų registracijos ir identifikavimo kodas.

Vis dar skamba per daug painiai? EORI kodas yra naudojamas ekonominės veiklos vykdytojams ir kitiems asmenims identifikuoti, atliekant muitinės formalumus, pavyzdžiui – įforminant importo, eksporto, tranzito muitinės procedūras bei teikiant prašymus išduoti muitinės veiklos taisyklėms numatytus leidimus.

Taigi, EORI kodą reikės pateikti deklaruojant siuntas, kurioms yra privalomas standartinės muitinės deklaracijos įforminimas. Tačiau šalia to yra geresnė naujiena, nuraminsianti ne vieną – šiuo kodu nereikės kiekvieną kartą pasirūpinti iš naujo. Kreipusis dėl jo pirmąjį kartą, šis suteikiamas visam laikui. Tad jeigu siuntos UK-Lietuva yra jūsų kasdienybė, praėjus šiek tiek laiko šį kodą galėsite padiktuoti ir miegodami.

Pabaigai

Priimkite pokyčius drąsiai. Nors pradžiai viskas gali pasirodyti itin sudėtingai ir gąsdinančiai, mažais žingsneliais įprasite prie naujųjų siuntų taisyklių ir negalėsite patikėti, kad seniau viskas buvo kitaip. Tad tikimės, kad padėjome artimiau susipažinti su 3 svarbiausiais pokyčiais, į ką verta atsižvelgti gabenant siuntas Lietuva-Jungtinė Karalystė. O jei vis dar nedrąsiai tariate žodžius tarptautinės siuntos, įkvėpimo siuntoms į užsienį galite pasisemti čia.

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top